Kapliczki, krzyże i figury przydrożne
Chrystus Frasobliwy


Strona głównaKapliczka brogowa

Kapliczka brogowa to bardzo popularna niegdyś w Polsce forma kapliczki, w której figura (najczęściej św. Jana Nepomucena) stoi w konstrukcji przypominającej bróg gospodarski do składowania siana.

Na czterech słupach drewnianych lub murowanych, ustawionych na planie kwadratu,  osadzony jest czteropołaciowy dach w kształcie jednakowej wielkości trójkątów pokrytych, niegdyś najczęściej gontem czy dranicami, a współcześnie blachą. Taki dach nazywany jest namiotowym lub brogowym. W większych kapliczkach, w celu usztywnienia konstrukcji, słupy umacniają zastrzały. Na dole łączy je czasem drewniana zdobiona balustrada (płotek). Figura stoi na drewnianym pomoście pomiędzy słupami lub kamiennej podłodze. Takie kapliczki stanowiły osłonę głównie dla św. Jana Nepomucena, często nad rzekami, przy mostkach. Można w nich też spotkać Chrystusa Frasobliwego, św. Floriana  czy incydentalnie innych świętych, np. św. Stanisława w Ciotuszy Nowej w pow. tomaszowskim (lubelskim).
Nowe brzesko, kapliczka brogowa
1. Kapliczka brogowa ze św. Florianem w Nowym Brzesku pow. proszowicki (fot. 2012)
Kapliczka brogowa w pow. opatowskim
2. Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem w powiecie opatowskim (fot. T. Chrzanowski, przed 1958 r. )
Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem w Chlewiskach
3. Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem  w Chlewiskach  pow. szydłowiecki (fot. 2003)
Kapliczki brogowe szalowano nieraz deskami. Najczęściej z tyłu ale również z boku, a czasem też z przodu i wówczas instalowane były drzwiczki, a nieraz także okienka w bocznych ścianach, oświetlające wnętrze. Takie kapliczki brogowe wyglądają już jak domki.

Kapliczki brogowe były bardzo popularnym typem kapliczek, nowe kapliczki tego typu spotykane są bardzo rzadko.
 stat4u
mejl